رک چیست ؟

رک چیست ؟ قفسه ای معمولاً از جنس فلز است که از آن برای برای محافظت شبکه کامپیوتری یا بخشی از اجزای یک شبکه بزرگ بکار می رود. این قفسه از انظر اندازه در ابعاد مختلف ساخته می شود . در اندازه گیری رک ۳ پارامتر در نظر گرفته می شود : طول (عمق محیط داخلی رک) ، عرض ، ارتفاع رک که تحت واحدی بنام unit اندازه گیری می شودکه هر unit معادل ۴٫۵  سانتی متر می شود.

اما بطور کلی این قفسه محافظ به ۲ دسته تقسیم می شود که این دو دسته عبارتند از :

رک دیواری : این مدل رک دارای ابعاد نسبتاً کوچک نسبت به نوع ایستاده می باشد و از آن برای نگهداری  بخشی از تجهیزات سرور شبکه مانند مودم ، سوئیچ و دیگر تجهیزات جانبی سیستم شبکه بکار می رود که با توجه به ابعاد کوچکی که دارد بر روی دیوار نصب می شود.

در ادامه رک چیست ؟

ابعاد این مدل از رک ها دارای ارتفاع ۵، ۶ ،۷  و ۹ یونیت می باشد و عمق آنها بین ۳۵ تا ۴۵ سانتیمتر باشد که در بعضی مدلها تا ۶۰ سانتی متر هم دیده شده است.

server room
رک چیست

در این مدل از رک ها قابلیتی مانند چرخش رک تا ۱۰۰ درجه می باشد همچنین در برخی مدلها درب آنها از بغل و یا حتی از پشت بصورت یک تکه یا دو تکه قابل باز کردن می باشد.

رک ایستاده : 

در این مدل از رک با توجه به ابعاد بزرگتری که نسبت به نوع دیواری دارند می شود تمام اجزای یک سرور بمنظور محافظت کامل و دسترسی بهتر درون این قفسه بکار برد و همانطور که مشخص است قابلیت قرار دادن تجهیزات بیشتری در این مدل نسبت به نوع قبلی وجود دارد.

ارتفاع این رک های دیواری به ترتیب ۱۶، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴  unit باشد و عمق آنها با ابعاد ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ و یا حتی بیشتر تولید می شود.